Schwestern: Rozhledna

Schwestern: 
ROZHLEDNA

Věž Kunsthalle Praha (čtvrté patro) 

Koncept: Martina Freitagová 
Design: schwestern (Iveta Šalamounová & Monika Cihlářová)
Realizace: Extended Production

Odpočinout si v umění. Unikátní site-specific instalace ve Věži Kunsthalle Praha nabízí prostor pro audiovizuální detox a relaxaci po návštěvě uměleckých výstav. Můžete popřemýšlet o tom, co všechno jste v galerii viděli anebo zcela uvolnit svou mysl.

Architektonicko-umělecké duo schwestern vytvořilo pro Kunsthalle Praha instalaci nazvanou Rozhledna. Tři nejvýše položená okna v budově bývalé Zengerovy trafostanice odhalují pohled do nitra historického Klárova — z jedné strany ho ohraničují pohledy na Pražský hrad, z té druhé zase proslulý Letenský profil.

Ve zvětšených okenních rámech můžete najít příjemné posezení stejně jako v útulných domácích arkýřích. Středobodem meditativní instalace je točité schodiště, které vede do prosvíceného prázdna. 

© Vojtěch Veškrna

Architektonické studio založily dvě sestry Monika Cihlářová a Iveta Šalamounová. Monika vystudovala fakultu architektury na ČVUT, Iveta absolvovala AVU v ateliéru Intermédia II. pod vedením Jiřího Příhody a UMPRUM v ateliéru Design nábytku a interiéru. Vzájemný dialog a doplňování se je klíčovým aspektem pro společné projekty. Zabývají se architekturou, designem, uměním a příležitostně pořádají edukační činností. Ke každému novému projektu přistupují s velkou energií a nasazením za účelem vytvořit jedinečný prostor. Zároveň se snaží pracovat s kvalitními materiály, jež jsou obnovitelné a minimálně zatěžují přírodu.