Elmgreen & Dragset: READ
16. listopadu 2023

Elmgreen & Dragset: READ
16/11 2023—15/4 2024
Galerie 1 & Galerie 2, 900 m2

Koncept a kurátoři: Elmgreen & Dragset

Ve spolupráci s: Christelle Havranek (hlavní kurátorka Kunsthalle Praha) & Barbora Ropková (kurátorka sbírky Kunsthalle Praha)

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí. Elmgreen & Dragset napříč svou kariérou ustavičně zpochybňují tradiční výstavní formát „white cube“ („bílé kostky“) skrze tvorbu rozsáhlých instalací a narativních situací, ve kterých se mísí autobiografické citace, fiktivní příběhy a kulturní odkazy.

Jejich pražská výstava s názvem READ reflektuje vztah mezi knihami a uměleckou tvorbou. Výstava je uspořádána jako minimalistická verze moderní veřejné knihovny a táže se tak rovněž po našem vztahu k fyzickým knihám a vědomostem v době digitálních médií. READ představí sochy, performance a nová díla od Elmgreena & Dragseta po boku děl dalších umělců a umělkyň, převážně ze sbírky Kunsthalle Praha. V návaznosti na jejich nedávné výstavy, například This is How We Bite Our Tongue (Takto se koušeme do jazyka; (Whitechapel Gallery, Londýn, 2018) či Useless Bodies (Zbytečná těla; Fondazione Prada, Milán, 2022), obsahuje READ jistou nostalgii po 20. století a zároveň adresuje současné problémy a poskytuje podněty pro budoucí diskuse.


Michael Elmgreen a Ingar Dargset žijí a pracují v Berlíně. Umělecké duo tvoří již od roku 1995. V minulosti vystavovali po celém světě, v institucích jako například Tate Modern, Victoria & Albert Museum, Serpentine Galleries a Whitechapel Gallery v Londýně, UCCA Center for Contemporary Art v Pekingu, PLATEAU – Samsung Museum of Modern Art v Seoulu či SMK – National Gallery of Denmark v Kodani, a nedávno také ve Fondazione Prada v Miláně. V roce 2009 jim bylo na 53. Benátském bienále uděleno čestné uznání za výstavu The Collectors, prezentovanou v Dánském a Nordickém pavilonu. Jejich nejznámějšími díly jsou Prada Marfa — permanentní instalace v podobě zavřeného obchodu s luxusním zbožím uprostřed texaské pouště — a Van Gogh’s Ear, venkovní socha znázorňující vertikálně postavený bazén, která byla prvně vystavena na Rockefeller Plaza v New Yorku a nyní je k vidění v čínském Wuhanu.

Titulní foto: Vojtěch Veškrna