Strange Attractions s Petrem Koubským a kurátorkou Ivou Polaneckou
Redaktor pro vědu a technologie Petr Koubský poodhalí teorii chaosu a další fenomény skryté v dílech britského uskupení United Visual Artists, kteří se v rámci Signal festivalu v Kunsthalle Praha prezentují výstavou Strange Attractions. Výstavu uvede její kurátorka Iva Polanecká, která se zaměří na zkoumání tenké hranice mezi řádem a chaosem a jak se tyto principy projevují v umělecké tvorbě i společenských strukturách. Zároveň instalace vybízí diváky k zamyšlení nad složitou dynamikou utvářející naše okolní prostředí.
Termín konání: 13/11 2024 19.00
„Stěžejním pojmem výstavy je teorie chaosu. Původně ji formuloval meteorolog Edward Lorenz v 60. letech 20. století a popisoval komplexní chování dynamických systémů. V podání UVA se stává nástrojem pro zkoumání fundamentálních otázek o povaze reality a našeho vnímání světa,“ přibližuje kurátorka výstavy z Kunsthalle Praha, Iva Polanecká.
Pro UVA je typická práce s komplexními filozofickými a vědeckými koncepty, které převádí do vizuálně přitažlivých forem. Studio s kolaborativním étosem založil v roce 2003 umělec Matt Clark. Původní podnětem a příležitostí pro to byla spolupráce s Massive Attack a jejich tajemným frontmanem Robertem Del Najou. V té době přelomové vizuály zkoumaly témata sledování, dezinformací a státní kontroly. Subverzivní poselství kapely pak UVA obrazově doprovázeli ještě několik let a významně se etablovali na londýnské umělecké scéně. Nadále jsou spojeni například s choreografy Paris Opéra Ballet, filmařem Adamem Curtisem, hudebníky Jamesem Blakem a Benem Frostem nebo kognitivním vědcem Markem Changizim. Jejich díla jsou také zastoupená ve sbírkách významných institucí, jako jsou mj. Royal Academy of Arts, Serpentine Gallery nebo Victoria & Albert Museum.
Pro Kunsthalle Praha a Signal Festival jde o třetí spolupráci na audiovizuální výstavě. Společně již prezentovali mladou generaci digitálních umělců a umělkyň, včetně známého českého umělce Ondřeje Zunky a jeho Zünc Studia. Minulý rok uvedli Lunchmeat Studio a jejich velkoformátovou instalaci. Kooperace letos se Strange Attractions vrcholí. „United Visual Artists vytvářejí dynamické zážitky a atmosférická představení, která obklopují diváky prostřednictvím souhry světla a stínu. V posledních dvaceti letech pomohli definovat celou generaci mediálních umělců pracujících se světlem, prostorem, zvukem a kódem,“ dodává za Signal Festival jeho kurátor Pavel Mrkus.
Středobodem výstavy je dvojité kyvadlo Strange Attractor a na něj v reálném čase navázaná velkoformátová projekce. Datové záznamy pohybů se přenáší do dynamického promítání, které vtáhne diváctvo přímo do rozsáhlého galerijního prostoru. Jedno z ramen je pod motorizovanou kontrolou, to druhé naopak vnáší do díla prvky chaosu a nepředvídatelnosti. Zkoumání fenoménů nahodilosti a strukturovaných vzorců ve zdánlivě chaotických systémech je pro umělecký kolektiv hlavním motivem výstavy.
Dynamika díla odráží tradici kinetického umění a světelných instalací, která se rozvíjela v polovině 20. století. Fascinace světlem, pohybem a mechanickými aparáty sahá až k průkopníkům jako byli Man Ray a László Moholy-Nagy. Jejich práce nebyla významná jen technickými inovacemi, ale také zásadním konceptuálním posunem umělecké tvorby. UVA na tuto tradici navazují a posouvají dál. Do své tvorby začleňují pokročilé digitální technologie a algoritmy, přičemž zkoumají jejich filozofické a společenské dopady v umění, přírodě a společnosti.
Další instalace Present Shock a Etymologies, se rovněž zabývají současnou debatou o vztahu člověka a technologie v době umělé inteligence. Etymologies například nově uspořádává a dekonstruuje texty Franze Kafky, čímž vytváří zajímavou interakci mezi lidským vědomím a strojovými algoritmy. Světelná socha Serendipity, inspirovaná Lorenzovým objevem citlivosti nelineárních systémů na počáteční podmínky, slouží jako vizuální metafora principu teorie chaosu, když se dva světelné body promítané laserem v galerii proplétají ve fascinujícím tanci.
Celá multimediální instalace je setkáním abstraktních konceptů převedených do hmatatelných a ohromujících forem. Vyzývá diváctvo k zamyšlení nad tím, jak počáteční podmínky a základní dynamika utvářejí jevy kolem nás. Podobně nabízí otázky spojené s životem v době velkých dat, umělé intelligence, informačního přetížení a digitalizace.
Můžete si také prohlédnout texty k výstavě od Ivy Polanecké a Pavla Mrkuse:
O umělci
United Visual Artists (UVA) je londýnské studio založené v roce 2003 britským umělcem Mattem Clarkem. Rozmanité dílo UVA integruje nové technologie s tradičními médii, jako jsou sochy, performance a site-specific instalace. Čerpají ze zdrojů od starověké filozofie po teoretickou vědu a zkoumají kulturní rámce a přírodní jevy, které utvářejí naše poznání, vytvářejí nástroje, jež manipulují s naším vnímáním a odhalují relativitu našich zkušeností. Spíše než hmotné předměty jsou díla studia UVA lépe chápána jako události v čase, ve kterých se odvíjí výkon světla, zvuku a pohybu.
UVA jsou zastoupeni ve významných galerijních institucích, jako jsou např. londýnské Barbican Curve Gallery, Královská akademie umění, Serpentine Gallery, The Wellcome Trust či Victoria & Albert Museum, tokijské YCAM nebo na bienále v Sydney. UVA studio tvoří s nejrůznějšími specialisty daleko přesahujícími rámec výtvarného umění. Spolupráce zahrnuje mnoho oborů a osobností, včetně choreografů Animals of Distinction, Benjamina Millepieda a Paris Opéra Ballet, filmaře Adama Curtise, hudebníků Massive Attack, Battles, Jamese Blakea či Bena Frosta.