KunstKino: Nan Goldin – All the Beauty and the Bloodshed (2022)

Všechna ta krása a zabíjení je epický, emotivní a promyšleně vystavěný příběh o mezinárodně uznávané umělkyni a aktivistce Nan Goldin. Držitelka Oscara Laura Poitras film sestavila pomocí jejích prezentací, soukromých rozhovorů, průlomových fotografií a vzácných záběrů z jejího osobního boje za to, aby rodina Sacklerových byla nucena nést zodpovědnost za krizi z předávkování jejich lékem, který spustil tzv. opioidovou krizi. 

Ve snímku se prolíná minulost umělkyně s její současností a hluboce osobní rovina s rovinou politickou, od aktivistických kampaní P.A.I.N. v renomovaných uměleckých institucích přes fotografie jejích přátel a vrstevníků až po její obrazové dílo Balada o sexuální závislosti a její legendární výstavu o AIDS z roku 1989 nazvanou Witness: Against Our Vanishing, kterou cenzurovala umělecká nadace NEA. Celý příběh začíná založením skupiny P.A.I.N., kterou Goldin zamýšlela kompromitovat muzea, jež by tak byla nucena odmítnout peníze rodiny Sacklerových, čímž by se odstranila závislost a zároveň zmírnily napáchané škody. Skupina, inspirována hnutím Act Up, zorganizovala protesty, aby upozornila na pokryteckou filantropii rodiny Sacklerových, jejichž farmaceutická společnost Purdue Pharma vyvolala svým úspěšným lékem OxyContin přímo opioidní epidemii. Důležitou roli ve filmu mají hlavní umělecká díla Nan Goldin, jako jsou The Ballad of Sexual Dependency, The Other Side, Sisters, Saints and Sibyls a Memory Lost. Goldin v nich mile a se syrovou něhou zachycuje svoje přátelství, která jsou spolu s odkazem její sestry osou veškerého jejího umění.

Termín konání: 11/10 2023, 19.00

  • režie: Laura Poitras

  • USA, 2022, 122 min 

  • v angličtině s českými titulky

Multimediální instalace Nan Goldin Balada o sexuální závislosti / The Ballad of Sexual Dependency (1979/2001) se v Black Boxu v 2. patře galerie v rámci výstavy Bohemia promítá pouze v následující časy:

  • pondělí: 11:30, 14:30, 17:30

  • středa: 11:30, 14:30, 17:30, 19:30

  • čtvrtek až neděle: 11:30, 14:30, 17:30

Fotografický deník 720 barevných diapozitivů s autentickou audionahrávkou trvá 43 minut.