BOHEMIA: PŘÍBĚH FENOMÉNU, 1950–2000

BOHEMIA: PŘÍBĚH FENOMÉNU, 1950–2000 
RUSSELL FERGUSON 

Od dob svého vzniku v Paříži v polovině 19. století představuje myšlenka bohémství vlivnou a přetrvávající součást umělecké identity. Ačkoliv měli lidé zabývající se uměním vždy pověst těch, kdo žijí mimo společenské normy, právě tehdy a na tomto místě byl tento životní styl poprvé systematicky přijat a zromantizován. Koncept bohémy se rychle ujal i mezinárodně a po druhé světové válce se objevil na mnoha různých místech po celém světě. 

Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000 mapuje rozdíly i prvky kontinuity v rozmanitých projevech těchto scén. Končí na sklonku 20. století, kdy komoditní kultura začala až příliš nahlodávat způsob života založený na jejím odmítání. Myšlenka bohémství nicméně nadále nabízí alternativu ke konformitě, a proto dodnes vzbuzuje fascinaci. Dokonce i z hlubin minulosti nadále láká životními styly, které stále burcují a inspirují. 

Tato publikace doprovází obsáhlou výstavu pořádanou Kunsthalle Praha a pojednává o důležitých dílech pestré řady umělců a umělkyň jako Stan Douglas, Ed van der Elsken, Nan Goldin, Tomislav Gotovac, Peter Hujar, Libuše Jarcovjáková, Alice Neel, Wolfgang Tillmans, Zhang Huan a další. 

ČESKÉ VYDÁNÍ 
Autor:
Russell Ferguson 
Texty: Russell Ferguson, Ivana Goossen, Christelle Havranek 
Grafická úprava: Studio Najbrt 

Počet stran: 224 
Formát: 180 × 265 mm 
Vazba: pevná 
Jazyk: čeština 
ISBN: 978-80-908456-4-0 

Nakladatel: Kunsthalle Praha 
Datum vydání: březen 2023