Letní škola pro učitelky a učitele
Termín: 19–21/8 2026
Letní škola pro učitelstvo nabídne již popáté intenzivní třídenní program zaměřený na současné umění jako nástroj poznávání, interpretace a kreativního vzdělávání. Prostřednictvím komentovaných prohlídek, workshopů, diskuzí a praktických aktivit představí možnosti, jak lze současné umění zapojovat do výuky napříč předměty.
Hlavním tematickým východiskem letošního ročníku budou výstavy William Kentridge: The Battle Between YES and NO a Memory of Touch ze sbírky Kunsthalle Praha. Zaměříme se na otázky interpretace, významu a reprezentace: Jak vzniká význam obrazu? Jaké příběhy a zkušenosti se do uměleckých děl otiskují? A kdy a proč se něco stává uměním?
PRAKTICKÉ INFORMACE
-
Začínáme ve středu v 9:30 a končíme v pátek ve 13:00
-
Celkem 18 vyučovacích hodin
-
Cena: 4 500 Kč (cena zahrnuje materiály, vstupné, drobné občerstvení a páteční závěrečný oběd)
Po absolvování vystavujeme certifikát i potvrzení pro čerpání z šablon.
Program nabídne setkání s osobnostmi současné umělecké a teoretické scény. Výstavou Williama Kentridge provede kurátorka Christelle Havranek, která představí Kentridgeovu práci s animací, pamětí, pohybem a vrstvením obrazů. Na ni naváže debata s historikem Ondřejem Crhákem a přednáška historičky umění Marie Rakušanové, která otevře širší souvislosti interpretace obrazu a vztah Franze Kafky k vizuální kultuře. Výstavou Memory of Touch nás provede kurátorka Barbora Ropková.
Důležitou součástí Letní školy budou praktické workshopy vedené současnými umělci a designéry. S umělcem Matějem Smetanou si vyzkoušíme tvorbu krátkých animací a video koláží pomocí green screenu a principů vrstvení obrazu. Workshop se zaměří na experiment, práci s vizuálním vyprávěním, možnosti propojení analogových přístupů a digitálních technologií. Designerka Karolína Vintrová povede workshop zaměřený na objekt a současné přístupy využití kovů v designu, během něhož si vytvoříme vlastní kovové poličky.
Součástí programu bude také zvukový set v prostoru CTRL+Play s hudebníkem Toyotou Vangelisem, workshop s Barborou Lacinovou, předsedkyní Asociace debatních klubů, zaměřený na tvorbu podnětných otázek a vedení diskuze a duem Jiřím Bartoníkem a Filipem Celarem z Pink Boxu o kladení reflektivních a filosofických otázek.
Letní škola vytváří prostor pro sdílení zkušeností, mezioborové myšlení a hledání neotřelých přístupů. Klade důraz na aktivní zapojení, experiment, spolupráci i rozvíjení kritického myšlení.
STIPENDIUM
Letní škola otevírá 2 stipendijní místa za dotovanou cenu 1500 Kč. O stipendijní místo se zájemci a zájemkyně mohou ucházet tak, že na adresu learning@kunsthallepraha.org zašlou krátké zdůvodnění své žádosti a stručnou reflexi svého vztahu k současnému umění i tématu Letní školy. Termín odevzdání je 31/5 2026. Vyrozumění získají zájemci a zájemkyně 8/6 2026
KOHO NA LETNÍ ŠKOLE POTKÁTE?
Matěj Smetana
Vizuální umělec pracující s videem, instalací, objektem a pohyblivým obrazem. Ve své tvorbě propojuje experiment, humor a práci s každodenními situacemi a technologiemi. Zajímá se o to, jak obraz vzniká, jak funguje naše vnímání a jak lze prostřednictvím jednoduchých principů vytvářet nové významy a vizuální situace. Ve svých workshopech podporuje hravost, spolupráci a objevování vlastního způsobu vyprávění.
Karolína Vintrová
Designérka zaměřující se na produktový design, práci s materiálem a experimentální přístupy k tvorbě objektů pro každodenní použití. Ve své práci dlouhodobě využívá kov, který zkoumá nejen jako funkční materiál, ale také jako výrazný vizuální a prostorový prvek. Ve workshopu bude pracovat s upcyklací materiálu z výstavy Persistent Worlds od Alice Bucknell. Workshop navazuje na její diplomový projekt Creative Habitat, zaměřený na objekty pro práci v uměleckém ateliéru. Účastníci si vyzkouší ohýbání plechu, práci s materiálem i finální povrchovou úpravu a výsledný objekt si odnesou domů.
Marie Rakušanová
Historička umění, kurátorka a vysokoškolská pedagožka specializující se na moderní a avantgardní umění. Ve své odborné práci se dlouhodobě věnuje vztahu umění, společnosti a ideologií, ale také otázkám interpretace obrazu a vizuální kultury. Dokáže srozumitelně propojit historické souvislosti se současnými tématy a otevírat diskuzi o tom, jak umění ovlivňuje naše vnímání světa. Ve výstavě Williama Kentridge se zaměří na reflexi díla Dopis pro Felice.
Barbora Lacinová
Lektorka, moderátorka a předsedkyně Asociace debatních klubů. Dlouhodobě se věnuje rozvoji kritického myšlení, argumentace a kultivované diskuze ve vzdělávání. Ve své práci propojuje debatní metody s pedagogickou praxí a zaměřuje se na to, jak vytvářet bezpečný prostor pro sdílení názorů, kladení otázek a společné hledání významů. V rámci Letní školy povede workshop zaměřený na tvorbu podnětných otázek a vedení diskuze, který nabídne praktické nástroje pro práci s interpretací uměleckých děl i podporu aktivního zapojení studentstva do výuky.
Ondřej Crhák
Historik a správce sbírky Náprstkova muzea Afrických, Asijských a Amerických kultur. Odborně se věnuje tématu kolonialismu a pronikání tohoto fenoménu do českého prostoru nebo vztahu Československa k vietnamskému konfliktu. Je pravidelným přispěvatelem do periodik (např. DeníkN, Alarm) a spoluautorem publikace Tváře války vydané ke stejnojmenné výstavě v Náprstkovu muzeu. V rámci svého komentáře k výstavě Williama Kentridge: The Battle Between YES and NO se zaměří na historické souvislosti apartheidu, (de)kolonizace nebo aktuální otázky navracení uměleckých předmětů.
Toyota Vangelis
Zpěvák a skladatel Václav Peloušek vystupující pod uměleckým jménem Toyota Vangelis spojuje simulované akustické zvuky s elektronikou a digitálně upraveným hlasem. Jeho písně se točí kolem milostných metafor, zatímco ve skutečnosti se do nich vkrádá intimita témat, jako jsou velká data, klimatická krize nebo odcizení. Je spoluzakladatel Bastl Instruments a hudebního kolektivu Future Jiskří.
Pink Box: Jiří Bartoník a Filip Celar
Pink Box propojuje filozofii s každodenním životem a zaměřuje se na rozvoj myšlení dospělých i dětí prostřednictvím filozofie, přístupu P4C a metakognitivních metod. Vytváří a realizuje programy pro školy, organizace i jednotlivce, které rozvíjejí myšlení, dialog a schopnost klást podnětné otázky. Jeho cílem je podporovat kulturu společného zkoumání, kde se učíme lépe porozumět sobě i světu skrze práci s myšlením. Jiří Bartoník se dlouhodobě věnuje zavádění filozofování do škol a rozvoji učitelů. Filip Celar působí jako konzultant, lektor a kouč zaměřený na rozvoj myšlení, spolupráce a měkkých dovedností napříč vzděláváním i praxí v organizacích. Společně propojují filozofický přístup s facilitací učení a praktickými nástroji pro práci s dialogem a otázkami.
Christelle Havranek
Šéfkurátorka Kunsthalle Praha a kurátorka výstavy Willam Kentridge: The Battle Between YES and NO.
Barbora Ropková
Vedoucí sbírky Kunsthalle Praha a kurátorka výstavy Memory of Touch.
Barbora Škaloudová
Manažerka programového oddělení, průvodkyně a kurátorka Letní školy pro učitelky a učitele.


