Artist Talk: Laurent Mignonneau & Christa Sommerer – Portrét na mušce

Na výjimečném artist talku poslední červnové pondělí promluví Laurent Mignonneau & Christa Sommerer. Rakousko-francouzské duo vyzpovídá hlavní kurátorka Kunsthalle Praha, Christelle Havranek. 

Mezinárodně uznávaná umělecká dvojice společně tvoří již více než třicet let. Jejich spolupráce se dotýká vztahu člověka a přírody, ekologických témat a balancuje mezi světy umění a vědy. Laurent Mignonneau & Christa Sommerer jsou průkopníky interaktivního umění a jako výzkumníci pracují především s novými médii. Své instalace staví na přirozených a intuitivních rozhraních a vědeckých principech jako jsou umělý život, komplexita a generativní systémy.

Portrét na mušce, který najdete na výstavě Kinetismus: 100 let elektřiny, patří mezi jejich četná participativní díla. Zdánlivě jednoduchá instalace sestává ze zavěšené obrazovky a mihotajících se mušek – a je to právě divačka nebo divák, jež dílu a jeho algoritmu dodají impuls ke změně. 

Termín konání: 20/6 2022 19.00

  • v angličtině

  • po talku možnost Q&A

Laurent Mignonneau & Christa Sommerer pracovali na IAMAS Academy v Gifu (Japonsko), ATR Research Labs v Kjótu (Japonsko), MIT CAVS v Cambridge US a na NCSA v Champaign Urbana (Illinois, USA). V roce 2004 založili oddělení Interface Cultures na University of Art and Design v rakouském Linci.

Christa Sommerer zastávala pozice hostující profesorky na CAFA Central Academy of Fine Arts v Pekingu, Tsukuba University a Aalborg University. Laurent Mignonneau byl hostujícím profesorem na Paris 8 University. Společně vytvořili kolem 40 interaktivních uměleckých děl vystavených na přibližně 350 mezinárodních výstavách. Velká retrospektiva jejich děl probíhá v ZKM: Center For Art and Media v Karlsruhe od 7/5 2022 do 31/7 2022.