CHIHARU SHIOTA: NEKLIDNÁ DUŠE
Neklidná duše je první samostatnou výstavou Chiharu Shioty (nar. 1972) v Česku. Japonskou umělkyni žijící v Berlíně proslavil osobitý vizuální jazyk, který propojuje kresbu, performanci, sochařství a instalaci. Shiota si jím pokládá základní existenciální otázky. Pomocí monumentálních instalací z vlněné příze, do níž vplétá každodenní předměty, vytváří působivé snové scenérie. Vlákna v jejích pracích symbolizují různé druhy spojení – krevní cévy, lidské vztahy či místní vazby. Shiota splétá poetické světy, v nichž osobní historie rezonuje s kolektivní pamětí. Jak sama říká, „kreslí v prostoru“, aby zhmotnila „přítomnost v absenci“.
Pro Kunsthalle Praha ztvárnila Chiharu Shiota cestu do nitra lidské existence, kde zkoumá plynutí času a tajemství života i smrti. Čtyřmi imerzivními intervencemi proměnila výstavní prostory v místo, které návštěvníky a návštěvnice vybízí k zamyšlení nad jejich vnímáním minulosti i přítomnosti a pomíjivou povahou bytí.
Zatímco díla Zkřížení cest s osudem a Tichý koncert v Galerii 1 rozvíjejí téma časovosti, díla Mnohočetné reality a Srdce u vás doma v Galerii 2 zkoumají hranice mezi vnitřními a vnějšími světy. Kromě těchto nových instalací přináší výstava také přehled umělecké dráhy Chiharu Shioty od 90. let minulého století do současnosti prostřednictvím vybraných děl, filmů, archivních materiálů a časové osy ve druhém patře.
BIO
Chiharu Shiota se narodila v japonské Ósace (1972), žije a pracuje v Berlíně. V roce 2008 jí japonské Ministerstvo školství, kultury, sportu, vědy a technologie udělilo Cenu za umění. Shiota samostatně vystavovala v muzeích a galeriích po celém světě, z nichž lze jmenovat například Hammer Museum v Los Angeles (2023), Queensland Art Gallery of Modern Art (QAGoMA) v Brisbane (2022), ZKM | Zentrum für Kunst und Medien v Karlsruhe (2021), Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa ve Wellingtonu (2021), Mori Art Museum v Tokiu (2019), Gropius Bau v Berlíně (2019), Art Gallery of South Australia v Adelaide (2018), Yorkshire Sculpture Park ve Velké Británii (2018), Power Station of Art v Šanghaji (2017), K21 Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen v Düsseldorfu (2015), Smithsonian Institution Arthur M. Sackler Gallery ve Washingtonu, D.C. (2014), Muzeum umění v Kóčinu (2013) či Národní muzeum umění v Ósace (2008). Rovněž se účastnila četných mezinárodních přehlídek, například Trienále v Aiči (2022), Mezinárodního uměleckého festivalu v Oku-Noto (2017), Bienále v Sydney (2016), Trienále umění v Echigo-Tsumari (2009) či Trienále v Jokohamě (2001). V roce 2015 reprezentovala Japonsko na 56. Benátském bienále.



PROHLÍDKY A SPECIÁLNÍ PROGRAM
V rámci doprovodného programu k výstavě proběhne série přednášek, workshopů a speciálních akcí.
TransformArt
10/3—12/5 2025
TransformArt je pravidelný cyklus přednášek o současném umění a jeho přesazích do jiných oborů, kde vystupují výrazné osobnosti z řad kurátorských, uměleckých a odborných kruhů. Kurz je určený všem, kdo chtějí porozumět roli současného umění v našem každodenním životě, studentstvu, které se připravuje na umělecké vysoké školy nebo profesionálkám a profesionálům, kteří si rádi rozšiřují obzory v uměleckých tématech.
Celý program naleznete na našich webových stránkách.

KATALOG Chiharu Shiota: The Unsettled Soul
Christelle Havranek (ed.)
Společně s výstavou Neklidná duše vydává Kunsthalle Praha v únoru 2025 ilustrovaný anglickojazyčný katalog s mezinárodní distribucí od prestižního berlínského nakladatelství DCV. Unikátně zpracovaná publikace s ručně šitou japonskou vazbou fukurotoji přináší kromě rozsáhlé fotografické dokumentace výstavy také esej kurátora a spisovatele Jasona Waita věnující se rané tvorbě Chiharu Shioty a společenským podmínkám Japonska, které ji formovaly.
V katalogu nechybí ani rozhovor kurátorky Christelle Havranek s umělkyní Chiharu Shiotou o klíčových tématech jejích instalací a vzniku aktuální výstavy.
CHIHARU SHIOTA: NEKLIDNÁ DUŠE
28/11 2024—28/4 2025
KURÁTORKA Christelle Havranek
VÝSTAVNÍ PRODUKCE Eliška Žáková,
Julia Strebelow (Studio Chiharu Shiota)
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ Matej Al-Ali
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ Lucie Zelmanová, Ida Fárová
TECHNICKÁ PRODUKCE Matej Al-Ali, Leoš Drábek,
Tomoyuki Ueno (Studio Chiharu Shiota)
ASISTENTKA PRODUKCE Zuzana Brožíková
KOORDINÁTORKA VÝSTAVNÍCH VÝPŮJČEK Barbora Dukátová
PR A MARKETING Zuzana Dusilová, Miriam Diopová, Matt Shestakov
VZDĚLÁVACÍ A DOPROVODNÉ PROGRAMY Martina Freitagová,
Aneta Kučeříková, Barbora Škaloudová
VEDOUCÍ PUBLIKACÍ Věra Janíčková
PRODUKCE VÝSTAVNÍHO KATALOGU Adéla Procházková,
Rosalie Pfleger (Studio Chiharu Shiota)
PŘEKLADY DO ČEŠTINY Petra Jelínková
REDAKCE A KOREKTURY Brian D. Vondrak (EN), Studio Datle (CZ)
REALIZACE VÝSTAVNÍ ARCHITEKTURY A GRAFIKY Josef Dvořák, Tomáš Kaštánek, David Syrovátka, Wall-Ink (Michal Redek)
INSTALACE Patrik Adamec, Mariia Aksinina, Anna Blabla, Leilani Bömerová, Magdaléna Brožíková, Johana Černochová, Natalie Čulkova, Nicole Haismanová, Oskar Hořánek, František Javorský, Lenka Krejčová, Eliška Kvíčalová, Simona Macho, Hana Marhounová, Šárka Mikesková, Jan Oberreiter, Jana Oravcová, Kui Soon Park (Studio Chiharu Shiota), Michaela Provodová, Paulina Ser, Jakub Slanina, Augustin Soukup, Jakub Šimek, Lukáš Šmejkal, Ján Tompkins, Athina Tsantekidou (Studio Chiharu Shiota), Tomoyuki Ueno (Studio Chiharu Shiota), Tetsuhiro Uozumi (Studio Chiharu Shiota), Mikuláš Zipper
AV ŘEŠENÍ A TECHNICKÁ SPOLUPRÁCE Lunchmeat Studio
Kunsthalle Praha děkuje všem svým spolupracovníkům a spolupracovnicím, bez jejichž pomoci by tato výstava nikdy nevznikla.
Zvláštní poděkování: Galerie Templon (Paris, Brussels, New York)
Tato výstava vznikla za podpory členek a členů Kunsthalle Praha.
Výstava se koná pod čestnou záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice.