Elmgreen & Dragset: Praha Diaries (performance)

Ve výstavě READ můžete sledovat netradiční performance Prague Diaries, při níž pětice mužů sepisuje své osobní deníky. Stane se tak vždy každou středu a každý víkend po dobu konání výstavy až do 22. dubna 2024.  

V Galerii 1 se návštěvnictvo pohybuje mezi povědomými knihovními strukturami, jako jsou knižní regály, informační středisko, stoly s lampičkami na čtení, či veřejná toaleta. Umělecká díla jsou rozmístěná napříč prostorem a občas dokonce vměstnána do samotných knihoven. Mimo regálů je k vidění performance s názvem Diaries.

Elmgreen & Dragset ji původně představili v roce 2003 v pařížské galerii Perrotin pod názvem Paris Diaries, a následně tuto performance prezentovali ve variantách Istanbul Diaries (2013), Hong Kong Diaries (2015) a Dallas Diaries (2019). Během páté edice jménem Prague Diaries tak bude každou středu a každý víkend po dobu trvání výstavy sedět u dlouhého stolu pět mladých mužů. Ti budou psát zápisy do deníků, zatímco návštěvnictvo bude mít možnost kolem nich procházet, číst jim přes rameno, anebo listovat deníky během pauzy. 


Elmgreen & Dragset: READ
16/11 2023—22/4 2024
Galerie 1 & Galerie 2, 900 m2

Koncept a kurátoři: Elmgreen & Dragset

Ve spolupráci s: Christelle Havranek (hlavní kurátorka Kunsthalle Praha) & Barbora Ropková (kurátorka sbírky Kunsthalle Praha)

Prozkoumejte výstavu prostřednictvím digitálního průvodce! Expozicí vás provede přímo v Kunsthalle nebo z pohodlí domova. Podívejte se na klíčová díla na přehledném plánku a přečtěte si to nejdůležitější: 

Online si můžete pročíst i výstavní brožuru. Pomůže vám zorientovat se přímo v galerii: 


Elmgreen & Dragset 

Elmgreen & Dragset fungují jako umělecké duo od roku 1995, a od roku 1997 žijí a pracují v Berlíně. Ve své umělecké praxi se zabývají otázkami identity a sounáležitosti. Prostřednictvím pracovních postupů, jež často zpochybňují konvenční přístupy k tvorbě výstav, se pokouší rekontextualizovat a měnit způsob, kterým vnímáme sochařské objekty. Svou společnou tvorbu vystavují v uměleckých institucích po celém světě. 

Jejich díla byla rovněž k vidění v rámci různých bienále, například v Bangkoku (2018), v Istanbulu (2013, 2011, 2001), v Gwangju (2006, 2002) a v Benátkách (2009, 2003). V roce 2017 byli Elmgreen & Dragset kurátory Istanbulského bienále. Jejich práce jsou součástí mnoha uměleckých sbírek, mimo jiné Museum of Contemporary Art v Chicagu, Louisiana Museum of Modern Art v Humlebæku, Astrup Fearnley Museum v Oslu, Städel Museum a Museum für Moderne Kunst ve Frankfurtu and Mohanem, Pinakothek der Moderne v Mnichově, Hamburger Bahnhof—Museum für Gegenwart v Berlíně, Tel Aviv Museum of Art v Tel Avivu či Benesse Art Site v Naoshimě. V roce 2002 získali Elmgreen & Dragset Preis der Nationalgalerie für Junge Kunst—prestižní cenu pro německé umělecké osoby mladší 40 let—a v lednu 2020 jim byla udělena cena B.Z.-Kulturpreis. 

© Vojtěch Veškrna


Doprovodné akce k výstavě


© Filip Kopecký


Zvláštní poděkování: Dánská nadace pro umění, Městská knihovna v Praze, Francouzský institut v Praze a Knihobot. Generální partner: BMW