BOHEMIA: Příběh fenoménu, 1950–2000
23. března 2023

BOHEMIA: PŘÍBĚH FENOMÉNU 1950–2000
23/3—16/10 2023

Hostující kurátor: Russell Ferguson

Vystavující umělci a umělkyně: Neville D’Almeida a Hélio Oiticica, Roy Arden, David Bailey, Alvin Baltrop, Bill Brandt, Trisha Brown, Rudy Burckhardt, John Deakin, Stan Douglas, Ed van der Elsken, Robert Frank and Alfred Leslie, William Gedney, Nan Goldin, Tomislav Gotovac, Bob Gruen, Richard Hamilton, Peter Hujar, Libuše Jarcovjáková, Jess, Patricia Jordan, Jules Kirschenbaum, Jorge Lewinski, Fred W. McDarrah, Babette Mangolte, Alice Neel, Gabriel Orozco, Bill Owens, RongRong, Ken Russell, Bijan Saffari, Joan Semmel, Anita Steckel, Thomas Struth, Edmund Teske, Wolfgang Tillmans, Wang Jin, David Wojnarowicz, Martin Wong, Zhang Huan. 

Od dob svého vzniku v Paříži v polovině 19. století představuje myšlenka bohémství vlivnou a přetrvávající součást umělecké identity. Ačkoliv měli lidé zabývající se uměním vždy pověst těch, kdo žijí mimo společenské normy, právě tehdy a na tomto místě byl tento životní styl poprvé přijat systematicky a zromantizován. Koncept bohémy se rychle ujal i mezinárodně a po druhé světové válce se objevil na mnoha různých místech po celém světě.

Výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000 mapuje rozdíly i prvky kontinuity v rozmanitých projevech těchto scén. Končí na sklonku 20. století, kdy komoditní kultura začala až příliš nahlodávat způsob života založený na jejím odmítání. Myšlenka bohémství nicméně nadále nabízí alternativu ke konformitě, a proto dodnes vzbuzuje fascinaci. Dokonce i z hlubin minulosti nadále láká životními styly, které stále burcují a inspirují.


Kurátor výstavy Russell Ferguson působí jako profesor a výzkumný pracovník na University of California v Los Angeles a široce publikuje o poválečném a současném umění. Mezi jeho knihy patří například tituly In Memory of My Feelings: Frank O’Hara and American Art (1999) a ve spolupráci s Kerrym Brougherem Damage Control: Art and Destruction since 1950 (2013).

Peter Hujar, David si zapaluje, Noc na Manhattanu (I), 1985, © 2022 The Peter Hujar Archive, LLC, The Artists Rights Society (ARS) 
Zhang Huan, 12 metrů čtverečních, 1994, © Zhang Huan, Pace Gallery 
Fred W. McDarrah, Jack Kerouac na  W. 14th Street 304, 10. prosince 1959, 1959, © Fred W. McDarrah, MUUS Collection 
Bill Owens, Altamont, 1969, © Bill Owens 
Libuše Jarcovjáková, Bez názvu, cyklus T-Club, 80. léta, © Libuše Jarcovjáková 

Titulní foto: Bill Owens, Altamont, 1969, © Bill Owens