KUNSTHALLE PRAHA.
BUDUJEME NOVÝ
OTEVŘENÝ PROSTOR
PRO ČESKÉ A MEZINÁRODNÍ
UMĚNÍ

OČEKÁVANÉ
DATUM
OTEVŘENÍ
PODZIM 2020

PROMĚNA BUDOVY BÝVALÉ TRAFOSTANICE


Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Misí Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století a oslovit živým aktuálním programem nejširší veřejnost.


PŘIPRAVUJEME:

30. ZÁŘÍ 2017
TRANSFORMACE – PEŠÁNEK / DÍAZ

Historii budovy bývalé Zengerovy trafostanice a příběh kinetických soch, které měly zdobit její fasádu, představíme v rámci programu Dne architektury.

Věděli jste, že na fasádě klasicizující moderní architektury měly stát světelné kinetické objekty slavného sochaře Zdeňka Pešánka? Ačkoli byly oceněny medailí na mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříž v roce 1937, k instalaci na budově nikdy nedošlo a objekty se nezachovaly.

Nyní budete mít možnost vidět jejich virtuální podobu formou projekce na budovu; uměleckého a technologického zpracování se ujal současný multimediální umělec Federico Díaz, který projekt připravil na základě modelů soch uložených v Národní galerii v Praze. Projekci doplní přednáška historičky architektury Venduly Hnídkové.

PROGRAM

Pro návštěvníky Kunsthalle Praha připravujeme rozmanitý program výstav, vzdělávacích programů, kulturních aktivit a společenských akcí. Výstavní program představí témata z české a mezinárodní scény od období moderny až do současnosti.

SBÍRKY

Kunsthalle Praha buduje již řadu let reprezentativní sbírku mapující české a mezinárodní výtvarné umění od 20. století až do současnosti. Sbírka bude jedním z důležitých zdrojů pro výstavní program, badatelské, publikační a edukativní projekty.

VÝZKUM

Výzkumné projekty Kunsthalle Praha mají za cíl zkoumat nové pohledy na moderní a současné umění a uvádět české umění do souvislostí s mezinárodními děním a trendy. Výsledky našich výzkumů tvoří podklad pro výstavy, publikace a edukační programy.


NOVINKY

KUNSTHALLE PRAHA IS THE GENERAL PARTNER FOR THE M3 / ART IN SPACE FESTIVAL

The second edition of the m3 / Art in Space festival uses the theme “VICE VERSA: Our Earth Is Their Moon, Our Moon Is Their Earth”, to explore a variety of issues relating to Prague 1. The façade of the future Kunsthalle Praha building at Klárov has become a platform for the work of the Greek artist Antonis Pittas.

KUNSTHALLE PRAHA ENRICHES ITS COLLECTIONS WITH WORKS BY AVU GRADUATE ARGIŠT ALAVERDYAN

Several paintings by Prague Academy of Fine Arts graduate Argišt Alaverdyan, from the exhibition New Wave: AVU Graduates 2017 at the National Gallery in Prague, have been selected for the project AVU Graduation Works Collection. The project, supported by The Pudil Family Foundation, aims to build up a sub-collection of Kunsthalle Praha mapping, on a long-term basis, the work of graduates from the Academy of Fine Arts (AVU) as well as other schools, and support the further creative output of selected artists.

TRANSFORMACE - PEŠÁNEK / DÍAZ

A visionary, that's what a creator whose thoughts were ahead of technologies of his time is a posteriori called. Zdeněk Pešánek surely belongs to this category of artists. His light-kinetic sculptures designed for the public space in the 20s and 30s of the previous century were created only at a cost of a complex, tedious and never totally satisfying work. Though to make his multimedia assemblies, Zdeněk Pešánek was using the most innovative elements and materials of the time: celluloid, light bulbs and neons.

KUNSTHALLE PRAHA OBTAINED FORBIDDEN TOYS

The recent acquisition of Giorgio de Chirico’s Forbidden Toys isn’t about some toys left behind by children, but is a work from an early period of the important Italian painter. Thanks to a long-term loan from the bpd partners foundation, this painting will enrich the surrealist part of the Kunsthalle Praha collection, which includes works from artists such as Toyen and Jindřich Štyrský.