BUDOVA

WE ARE INSPIRED BY THE OPPORTUNITY TO CREATE IN THE FORMER ZENGER SUBSTATION A TOP-LEVEL MODERN GALLERY SPACE THAT WILL ONCE AGAING SERVE THE CITIZENS OF OUR CAPITAL AND ITS VISITORS

HISTORIE

Budovu, která je dnes prohlášena za kulturní památku, postavily
v letech 1930 a 1931 Elektrické podniky pro transformační a usměrňovací stanici a pojmenovaly ji podle slavného fyzika a meteorologa Václava Karla Bedřicha Zengera. Zenger působil od roku 1861 jako profesor na české technice v Praze, zemřel roku 1908. Stanice vznikla na místě po zbořených kasárnách na Klárově podle návrhu architekta V. Kvasničky a je podrobně zdokumentováno, která firma jaké práce provedla – veškeré přístroje rozvodny dodaly například Škodovy závody. Technické řešení stavby
i všech zařízení bylo na velmi vyspělé úrovni s využitím aktuálních technologií. Náklady na stavbu Zengerovy stanice byly vyčísleny na 18, 8 milionu korun. Je zajímavé, že písemné synopse o stavbě jsou vedeny v polštině, němčině i angličtině.

Architektonický návrh se musel přizpůsobit netypickému pozemku ve tvaru pravidelného lichoběžníku o výměře 1934 m2. Technicistní stavba bez zbytečných dekorací vyniká na hlavní fasádě do ulice Pod Bruskou pouze římsou a výrazným orámováním oken z pískovce od Bílé Třemošné, které po rekonstrukci zůstanou zachovány, stejně jako i další řada dochovaných originálních prvků. Stanice sestávala ze strojovny, rozvodny a obytné části – mezi nimi se nacházela střešní terasa do ulice, která bude zachována a využita pro jedinečnou kavárnu s výhledem na Malou Stranu.

Přední fasádu měly zdobit kinetické plastiky progresivního modernisty Zdeňka Pešánka, jehož multimediální kinetická plastika byla součástí také Edisonovy transformační stanice na funkcionalistické budově…., odkud byla odstraněna a později zmizela. Světelné objekty zůstaly ale pouze v návrhu.

REKONSTRUKCE

Vítězem architektonické soutěže na první pražskou Kunsthalle se stalo studio Schindler Seko Architects, které připravilo komplexní proměnu trafostanice na moderní galerijní a muzejní prostor s profesionálním zázemím.

Rekonstrukce budovy je vedena s cílem dosáhnout citlivé konverze budovy na špičkový moderní galerijní prostor s veřejnou funkcí pro obyvatele hlavního města a jeho návštěvníky. Historicky cenné prvky zůstanou zachovány, aktualizace vytvoří prostor vhodný k účelům budovy.

Sed porttitor lectus nibh. Nulla porttitor accumsan tincidunt. Vivamus magna justo, lacinia eget consectetur sed, convallis at tellus. Nulla porttitor accumsan tincidunt. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Mauris blandit aliquet elit, eget tincidunt nibh pulvinar a.ARCHITECTS
SCHINDLER SEKO
(PRAGUE)

TOTAL AREA
6.000 m²


INTERIOR DESIGN
AXEL KUFUS WERKSTUDIO
(BERLIN)


ART DEPOSITS
AND ART HANDLING
1.705 m²


NET EXHIBITION SPACE
1.450 m²


EDUCATION SPACES AND COMMON AREAS
XXX m²


ENTRANCE HALL
ARTSHOP
368 m²


BISTRO AND CAFÉ
393 m²

KUNSTHALLE INTERVIEW:
Prof. Axel Kufus

Začala rekonstrukce nové budovy Kunsthalle

KUNSTHALLE INTERVIEW:
Aleš Najbrt