BUDOVA

SLEDUJTE SPOLU S NÁMI PROMĚNU BÝVALÉ ZENGEROVY TRANSFORMAČNÍ STANICE NA NOVÝ PROSTOR PRO UMĚNÍ A KULTURU KUNSTHALLE PRAHA

HISTORIE


Přední fasádu Zengerovy trafostanice měly zdobit ctyři kinetické plastiky progresivního modernisty Zdeňka Pešánka. Světelné objekty ziskaly vysoké ocenění na Mezinarodni vystave v Pariži v roce 1938, ale s nastupem války byly zničeny. Dochovaly se pouze modely těchto soch, které jsou k vidění v Národní galerii v Praze, Veletržním paláci.
Přední fasádu Zengerovy trafostanice měly zdobit ctyři kinetické plastiky progresivního modernisty Zdeňka Pešánka. Světelné objekty ziskaly vysoké ocenění na Mezinarodni vystave v Pariži v roce 1938, ale s nastupem války byly zničeny. Dochovaly se pouze modely těchto soch, které jsou k vidění v Národní galerii v Praze, Veletržním paláci.

Budovu transformační a usměrňovací stanice na Klárově postavily v letech 1930 až 1931 Elektrické podniky hlavního města Prahy. Provoz stanice byl zahájen v roce 1932. Měnil se zde proud z vyššího napětí na nižší a ze střídavého na jednosměrný pro provoz tramvajových a trolejbusových linek v Praze 6, 7 a části Prahy 1.

Stanice vznikla na místě po zbořených kasárnách na Klárově podle návrhu architekta Viléma Kvasničky v konzervativním novoklasicistním stylu, který zapadal do rázu dalších staveb Malé Strany. Technické řešení stavby i všech zařízení vsak bylo tehdy na velmi vyspělé úrovni s využitím nejmodernějších technologií. Stanice byla pojmenována podle slavného fyzika a meteorologa Václava Karla Bedřicha Zengera, profesora na české technice v Praze.

Postupem času se technologie vyvíjela a potřebovala méně prostoru. Po čtyřiceti letech svého působení se na konci 70. let měnírna částečně redukovala výměnou některých technologií. V průběhu let 2000 až 2010 došlo k další modernizaci celé trafostanice a veškerá zařízení měnírny a transformační stanice byla umístěna do omezené části suterénu budovy. Převážná část ohromné budovy tak zůstala prázdná a začal se hledat nový způsob využití. Plánovaly se různe moznosti nové funkce budovy, včetně její přestavby na hotel.

V roce 2015 však budovu Zengerovy trafostanice zakoupila Nadace The Pudil Family Foundation s úmyslem vybudovat zde prostor pro moderní a současné umění, který dostal jméno Kunsthalle Praha.

REKONSTRUKCE

Naším cílem je dát budově bývalé Zengerovy transformační a usměrnovaci stanice, dnes kulturní památky, nový život a vytvořit zde místo pro uměni, kulturu a hezky strávený volný čas. Tak, jako kdysi budova skrývala za svou neoklasicistní fasádou nejmodernější technologie, chceme, aby budova skrývala špičkový výstavní a společenský prostor.

Vybrali jsme si pro rekonstrukci budovy české architektonické studio Schindler Seko. Jejich návrh na rekonstrukci vyplývá ze snahy maximálně zachovat cenné architektonické prvky budovy, a zároveň vytvořit špičkové prostředí pro galerijní činnost, které zajišťuje komfort návštěvníků a odpovídá i nejnáročnějším mezinárodním standardům pro vystavování a uchovávání uměleckých děl. Současně chceme zajistit příjemné prostředí a komfort pro návstěvníky.

Na interiéru Kunsthalle Praha se podílí německý profesor na Universität der Künste Berlin Axel Kufus se svými kolegy z berlínského Werkstudia. Do projektu přinášejí bohaté zkušenosti z oblasti interiérového a výstavního designu, scénografie a produktového designu. Jedním z dalších projektů Werkstudia je interiérový design nové Kunsthalle Mannheim.

které připravilo komplexní proměnu trafostanice na moderní galerijní a muzejní prostor s profesionálním zázemím.total
area

6.000 m²

net
exhibition space

1.450 m²

art deposits and
art handling space

1.705 m²


entrance hall
art shop

368 m²Kunsthalle Praha
restaurant


205 m²

art cafe
with Prague castle view

180 m²
KUNSTHALLE INTERVIEW:
Prof. Axel Kufus

Začala rekonstrukce nové budovy Kunsthalle

KUNSTHALLE INTERVIEW:
Aleš Najbrt