Tomáš Pospiszyl: Rotrekl

Malíř a ilustrátor Teodor Rotrekl (1923-2004) dosud nepatří ke klasikům českého výtvarného umění. Známý je spíše jako ilustrátor vědeckofantastické literatury. Rotrekl byl přitom prvním domácím umělcem, který veřejně vystavil prostorovou asambláž, začal kombinovat malbu s fotografií a experimentoval s technikou pop artové obrazové montáže. Jeho světonázor se vymykal dnešnímu vnímání hodnot českého poválečného umění, spjatého s tvorbou vymezující se vůči komunistickému režimu. Patřil k umělcům, kteří se
50. a 60. letech ztotožňovali s vládnoucími politickými ideály. Po kritice okupace Československa v roce 1968 sice nemohl vystavovat, přesvědčeným komunistou ale zůstal až do smrti. Monografie představuje celek tvorby Teodora Rotrekla, včetně užitého umění. Současně analyzuje prostředí kultury socialistického Československa. Přibližuje dobové funkce populárně naučné ilustrace, ideologický rozměr vědecké fantastiky a rozebírá vztah mezi Rotreklovou tvorbou a globálním pop artem.

Tomáš Pospiszyl se zabývá uměním 20. a 21. století. Zajímá se o vztah západní a východní neoavantgardy, o umění socialistického Československa a o vztah mezi filmovým a výtvarným uměním. V současnosti vede katedru teorie a dějin umění na Akademii výtvarných umění v Praze.

Autor: Tomáš Pospiszyl                                             
Autor textu: Tomáš Pospiszyl 
Grafická úprava: Studio Najbrt

Počet stran: 336
Formát: 240×280 mm
Vazba: V8, pevná vazba
Jazyk: česky
ISBN 978-80-908258-0-2

Vydavatel: Academia, Galerie Kodl, Kunsthalle Praha
Datum vydání: listopad 2022