UMĚNÍ V IZOLACI: NEZAŘADITELNÝ VÁCLAV STRATIL

„Vždycky jsem to bral tak, že tady je nás potřeba víc než v zahraničí. Nemyslel jsem ani tak na sebe jako na kluky, se kterýma jsem tehdy hrál bigbít,“ vzpomíná umělec Václav Stratil. V 80. letech málem zemřel po posledním, šestém výslechu Státní bezpečnosti. Jeho tvorba zůstává nezařaditelnou, filozoficky niternou.

Kde hledat inspiraci? Jak svobodně tvořit? A jak se konfrontovat se světem? K takovým otázkám vybízí současná situace ovlivněná pandemickou krizí. A některé odpovědi lze hledat a najít právě v minulosti. Příběhy umělců v době totality pod názvem Umění v izolaci představují společně Kunsthalle Praha a Paměť národa.

Podívejte se na všechny epizody seriálu Umění v izolaci.


Václav Stratil (*1950) je „multimentální“ umělec, který se navzdory všem okolnostem a situacím vyjadřuje naprosto svobodně. V době komunistického režimu působil na neoficiální scéně a prošel si řadou dělnických povolání. Jeho tvorba je nezařaditelná, někdy obsesivně estetická, jindy primitivně iritující, nebo filozoficky niterná. Ve své rané tvorbě se proslavil monumentálními šrafovanými kresbami a sebezpytujícími fotografickými autoportréty.

Umění v izolaci je cyklus krátkých dokumentárních filmů se zaměřuje na fenomén výtvarné tvorby v izolaci. Pořad připravují společně Kunsthalle Praha a Post Bellum, které čerpá z rozhovorů natočených pro sbírku Paměť národa. Jednotlivé epizody lze sledovat každý měsíc jak na webových stránkách, tak sociálních sítích obou institucí.