REZIDENČNÍ PROGRAMY A SPOLUPRÁCE KUNSTHALLE PRAHA

Foto: FB Art Omi
Foto: FB Art Omi

Zatímco se v Kunsthalle Praha připravujeme na otevření vlastních výstavních prostor v květnu 2021 a intenzivně chystáme nadcházející program, fungujeme jako platforma pro networking a umělecko-kulturní rozvoj, jako partneři a podporovatelé nejrůznějších kulturních projektů. Jsme součástí několika programů, díky nimž mohou domácí i zahraniční umělci a umělkyně vyjet na rezidence, tedy pobyty do ciziny, které jim umožní po nějakou dobu sídlit a tvořit pod záštitou vybrané organizace. Podmínky a formáty jednotlivých rezidencí se liší a stále navazujeme nové spolupráce, abychom k zahraničním zkušenostem dopomohli co největšímu množství umělců a umělkyň. V současnosti se aktivně podílíme na těchto projektech:

Nová příležitost ve Spojených státech

Pod oficiálním názvem Art Omi and Kunsthalle Praha Fellowship for Visegrad Region nedávno vznikla skvělá příležitost pro umělce a umělkyně z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Art Omi je americká filantropická iniciativa, která každým rokem hostí třicet umělců a umělkyň z celého světa. Prozatím jediní Češi, kteří se programu v minulosti zúčastnili, jsou Kristýna a Marek Mildeovi. Vybraní umělci stráví měsíc na venkovském sídle nadace v Columbia County, vzdáleném dvě hodiny jízdy vlakem od New York City. Cílem Art Omi je propojit rozmanité umělecké osobnosti, které během rezidenčního programu společně experimentují, spolupracují a sdílejí nápady. Na konci pobytu se koná prezentace nově vzniklých děl, k níž jsou zpravidla přizvání i etablovaní umělečtí kritici. Často se tak zúčastněným umělcům dostane prestižního ocenění nebo zviditelnění jejich tvorby. Rezidence funguje na principu takzvaných „fellowships“ se zahraničními institucemi, k nimž nyní patří i Kunsthalle Praha. Příští rezidence se uskuteční na přelomu jara a léta 2020 a uchazeče z visegrádského regionu vybere odborná porota Art Omi, jejíž členkou je také Charlotta Kotík, společně s Kunsthalle Praha. Do otevřené výzvy Art Omi and Kunsthalle Praha Fellowship for Visegrad Region se lze přihlašovat až do 30. listopadu 2019. K přihlášení budete potřebovat životopis, stručný „artist statement“, osm obrázků nebo tři ukázky videí a dvě reference.

Tereza Záchová a Radek Brousil u Tate Modern
Tereza Záchová a Radek Brousil u Tate Modern

Londýnská Delfina Foundation

Společně s Českým centrem Londýn a Institutem umění – Divadelním ústavem podporuje Kunsthalle Praha rezidenci pro české kurátory a umělce v londýnské nadaci Delfina Foundation. Práci, která vznikne v rámci rezidenčního pobytu v Londýně, je možné následně rozvinout do většího výstavního projektu v Kunsthalle Praha. Na začátku letošního roku do Anglie vyjeli umělec Radek Brousil a kurátorka Tereza Záchová, na podzim se rezidentem stal slovenský umělec, kurátor a pedagog Jaro Varga. Delfina Foundation vyhlašuje každý rok nový tematický program, letos se zaměřila na propojení umění, vědy a technologie. V domě nadace, která sídlí nedaleko Buckinghamského paláce, mohou rezidenti zkoumat hranice vlastní tvorby, soustředit se na umělecký výzkum a v neposlední řadě navázat vztahy s místní uměleckou komunitou i jednotlivci. Rezidence trvá šest týdnů a díky Kunsthalle Praha se podařilo zvýšit počet českých a slovenských rezidentů na tři. Open call na rok 2020 bude vyhlášen na konci letošního roku. Pokud se chcete zapojit, sledujte naše webové stránky, kde zveřejníme veškeré podrobnosti a požadavky.

Jaro Varga v knihovně Delfina Foundation
Jaro Varga v knihovně Delfina Foundation
Aliona Solomadina, ukázka grafické práce
Aliona Solomadina, ukázka grafické práce

V Praze přivítáme ukrajinské rezidenty

Partnerství, kterého si velmi vážíme, jsme nedávno navázali i s Ukrajinským institutem, kulturní iniciativou nové ukrajinské vlády. Projekt Exter vysílá ukrajinské umělce a umělkyně do kulturních center střední a západní Evropy. Kunsthalle Praha se stala spojkou pro Českou republiku. Z nabídnutého shortlistu vybíráme ročně jednoho rezidenta, který během měsíčního pobytu v České republice rozvine vlastní projekt. První účastnicí je grafická designérka Aliona Solomadina, jejíž projekt City of Forms se týká grafického jazyka města, zkušeností z veřejného prostoru a urbánního kontextu. Aliona dostane navíc možnost zapojit se do aktivit Kunsthalle Praha prostřednictvím projektu Facade Project, čímž vznikne další prostor pro interkulturní uměleckou výměnu. Přestože jsme v Kunsthalle Praha aktivnějšími podporovateli výjezdů českých umělců do zahraničí, přikládáme velkou důležitost i obohacení místní umělecké scény. Právě proto nás oslovil projekt Exter, který zahraniční rezidenty naopak přijímá.


Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Misí Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století a oslovit živým aktuálním programem nejširší veřejnost.