NEZTRÁCEJME LEHKOST

V únoru jsme odhalili čtvrté dílo v rámci naší site-specific série Facade Project. Stala se jím světelná instalace Lehkost, kterou její autorka Aliona Solomadina osobně představila během
komponovaného večera Lehkost Live.

"Vidět Lehkost na fasádě budovy i to, jakým způsobem se na pár měsíců stala součástí města, byl pro mě výjimečný zážitek. Tvary písmen, které jsem původně zachytila v architektuře města, se do městského prostředí opět vrátily. Takové proměny jsou pro mě hodně inspirativní a důležité je, že tvorba se v tomto případě nezastavila pouze u písmen. Prezentace projektu CityofForms.Prague se stala unikátním zážitkem samotného formování, díky hudbě Sirakusy a videím od Goldenilustry moje grafická práce přímo reagovala na zvuk a pohyb, šlo o samotný proces vzniku formy písma," shrnuje Aliona Solomadina, která během tvorby Lehkosti v Praze zpracovala celou novou abecedu.

Vlastní projekt City of Forms (Město forem) rozvíjí převážně v rodném Kyjevě: prochází ulicemi a prozkoumává jak architekturu, tak život města. Všímá si detailů, fotografuje a zachycené tvary následně transformuje na písmena a znaky. Přesně tímto způsobem vznikla i Lehkost, dílo ovlivněné brutalistní architekturou Karla Pragera, filozofií ikonického románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí, ale jednoduše také potřebou hledat nové cesty a být neustále otevřený novým inspiracím.


Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Misí Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století a oslovit živým aktuálním programem nejširší veřejnost.