KUNSTHALLE PRAHA & MARK DION PŘEDSTAVUJÍ KABINET ELEKTRICKÝCH KURIOZIT

Odhalení Kabinetu elektrických kuriozit se uskuteční v pátek 1. října 2021 od 17:00 v Kunsthalle Praha za účasti zakladatelů Pavlíny a Petra Pudilových. Autor projektu, americký umělec Mark Dion, osobně představí svou site-specific instalaci, díky níž dává nový život industriálním předmětům z minulosti Zengerovy trafostanice – technické památky transformující se v Kunsthalle Praha, nový prostor pro kulturu, umění & dialog v srdci historické metropole.

PROGRAM VEČERA V KUNSTHALLE PRAHA

  • 17:00 | Odhalení Kabinetu elektrických kuriozit + křest publikace Field Guide za účasti Marka Diona

  • 18:00 | Mark Dion, Kristýna & Marek Milde v diskuzi s hlavní kurátorkou Kunsthalle Praha – Christelle Havranek

  • 19:00 | Koktejl v kavárně Kunsthalle Praha

  • Celý program bude simultánně tlumočen z angličtiny do češtiny

Kabinet elektrických kuriozit: Site-specific instalace amerického umělce Marka Diona. S využitím průmyslových předmětů sesbíraných v areálu bývalé Zengerovy trafostanice vypráví příběh původní budovy od její výstavby ve 30. letech 20. století až po současnou transformaci v moderní výstavní prostor.

Field Guide: Publikace vycházející u příležitosti vzniku Kabinetu elektrických kuriozit. Obsahuje rozhovor s umělcem, stručnou historii Zengerovy trafostanice a texty o vybraných předmětech z Dionovy instalace z pera českého znalce elektrotechniky Milana Guštara.

Diskuze s umělci: Mark Dion a české umělecké duo Kristýna a Marek Milde žijí v New Yorku. Jsou dlouholetými přáteli a přesto, že pracují s odlišnými médii, opírají se o podobné přístupy a strategie. Jako průzkumníci světa přírody, zachránci nalezených předmětů a pozorovatelé lidského chování sdílejí obdobnou uměleckou vizi. Během večerní diskuze s hlavní kurátorkou Christelle Havranek představí své nové projekty a prozradí, co všechno je ovlivňuje a inspiruje. V neposlední řadě se podělí o svou zkušenost s inovativním vzdělávacím a rezidenčním programem v oblasti vizuálního umění Mildred's Lane v Narrowsburgu v Pensylvánii, jehož je Dion spoluzakladatelem a kam Mildeovi často jezdí v roli lektorů.

Praktické info: Adresa: Kunsthalle Praha, Pod Bruskou 132/2, Praha 1. Dress code: volíme smart casual. Berte, prosím, na vědomí, že se stále ještě budete pohybovat v prostorách právě dokončované stavby. Aktuální vládní nařízení vzkazují, že vstup do vnitřních prostor je možný pouze s nasazeným respirátorem a potvrzením o bezinfekčnosti. S dovolením také upozorňujeme, že průběh eventu budeme dokumentovat – pokud by to pro vás znamenalo problém, neváhejte se ozvat přítomnému fotografovi a kameramanovi. V případě doplňujících dotazů se ozvěte event manažerce Kunsthalle Praha, Daniele Glozové, na adresu dglozova@kunsthallepraha.org.

UMĚLECKÉ OSOBNOSTI VEČERA

Mark Dion
Jeho rozmanitá praxe spočívá v kombinaci nejrůznějších technik, od uměleckých instalací přes plastiky až po kurátorství nebo asambláže. Ve svém typickém interdisciplinárním přístupu si přivlastňuje metody vlastní archeologii, archivnictví, ekologii a dalším vědám s cílem zkoumat způsob budování vědomostí napříč různými obory. Do povědomí veřejnosti se dostal např. dílem Neukom Vivarium (2006), což je stálá venkovní instalace a zároveň vzdělávací laboratoř v Olympijském parku soch v Seattlu ve státě Washington. Na veřejnosti rezonoval i projekt Tate Thames Dig (1999), v jehož rámci vystavoval řadu pozůstatků nalezených u řeky Temže poblíž londýnské Tate Gallery (dnes Tate Britain) a budoucí galerie Tate Modern. Dion zřídka pracuje dvakrát se stejným materiálem - ve své tvorbě již použil prakticky vše, od továrních součástek až po vycpaná zvířata. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách newyorské MoMA, londýnské Tate, dále v Carnegie Museum of Art v Pittsburghu, v pařížském Centre Pompidou či v Seattle Art Museum.

© Dallas Morning News
© Dallas Morning News

Kristýna & Marek Milde
Dvojice interdisciplinárních umělců pochází z Prahy a žije a pracuje v New Yorku. Ve své praxi zkoumají proměňující se vztah mezi kulturou a prostředím, často za použití přírodních i člověkem vyrobených nalezených materiálů. Právě s jejich pomocí vytváří interpretační archivy, sochy a site-specific instalace. Vystavovali po celém světě v institucích, jakými jsou Queens Museum, MoMA, Wave Hill, MoCA Westport, Smack Mellon, EFA, Flux Factory, Mildred’s Laine/ A Guide to the Field, Hudson Valley MOCA, Russell-Wright-Design Center, Temple Contemporary včetně pražských galerií DOX, Futura či Meet Factory. Vyhráli soutěž Westport Arts Center v kategorii zaměřené na mezioborovou spolupráci a jejich díla jsou zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách. Kristýna Milde původně studovala malbu na Assenza Malschule ve švýcarské Basileji, Marek Milde působil v sochařském studiu Atelier Dodekaeder v Německu. Oba v roce 2007 získali titul magistr umění na Queens College na newyorské univerzitě CUNY.

© mildeart.com
© mildeart.com

Kunsthalle Praha bude nezávislý prostor pro kulturu, umění & dialog v srdci historické Prahy. Mezinárodní program stavíme na krátkodobých výstavách současného a moderního umění i kreativních edukačních aktivitách. Naším cílem je poskytnout vám nové inspirativní prostředí pro zrod myšlenek a nápadů, stejně tak ale chceme přispět k propojení místní umělecké scény s tou mezinárodní. Umění totiž chápeme jako jazyk, kterému můžeme rozumět všichni. Už samotným názvem jsme se rozhodli reflektovat vzpomínku na multikulturní kořeny Prahy jako města tří národů, dvou jazyků a jedinečného půvabu. Brány otevřeme přesně 22. 02. 2022. Těšíme se na vás!