JÁ, TY, ON, ONA, ONO, MY, VY, ONI, ONY K VIDĚNÍ V GHMP

Výstava Médium: figura. © Galerie hlavního města Prahy
Výstava Médium: figura. © Galerie hlavního města Prahy

V rámci výstavy Médium: figura pobíhající v Galerii hlavního města Prahy můžete vidět sochu Anny Hulačové JÁ, TY, ON, ONA, ONO, MY, VY, ONI, ONY (2016), která pochází ze sbírky Kunsthalle Praha.

Téměř dva metry vysokou sochu dvou navzájem propojených osob najdete až do 8. října 2017 na nádvoří Colloredo-Mansfeldského paláce. Výstava se zabývá (jak název zcela zjevně napovídá) tématem figury, kterou současní čeští a slovenští umělci posunuli daleko za hranice konvenčního sochařství.

Ačkoliv výstava volně navazuje na předchozí projekt Neklidná figura. Exprese v českém sochařství 1880-1914, lesklá kovová těla byla již dávno vyměněna za moderní techniky a materiály. Výstava Médium: figura vyniká svou bohatou ukázkou uměleckých forem, jakými se dá lidské tělo ztvárnit, zkoumat i mutovat. Umělci předvedli své práce skrze videa, fotografie, performance, instalace, filmové pásky, a sochy z cementu či sádry.

Výstava Médium: figura. © Galerie hlavního města Prahy
Výstava Médium: figura. © Galerie hlavního města Prahy

Právě socha JÁ, TY, ON, ONA, ONO, MY, VY, ONI, ONY byla vytvořena z těžkého šedého cementu. Zobrazuje dvě anonymní nekonečně propojené figury na vysokém vzorovaném podstavci. Postavy jsou oblečeny ve svetrech „ušitých“ ze zlatého a stříbrného silikonu. Tváře na holých hlavách mají pokryty digitálním tiskem a jejich obličeje jsou jen minimalisticky naznačeny. Dílo bylo poprvé představeno minulou zimu na vršovické mýtině venkovní galerie ProLuka.

Slovenská umělkyně Anna Hulačová (*1984) vystudovala Akademii výtvarného umění v Praze a svou tvorbou oživuje tradičnější pojetí sochařství. V roce 2016 se stala finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého a zároveň nejmladší laureátkou ceny Osobnost roku. Mimo sochu JÁ, TY, ON, ONA, ONO, MY, VY, ONI, ONY najdeme na výstavě ještě další tři lehce surrealistické sochy z její tvorby.


Expozicí nás provází příběh opuštěné sádrové holčičky, která lepí galerijní popisky nebo se dívá okna, dokud vyčerpáním neusne. Jedná se o ztělesnění galerijního provozu souborem soch s názvem Dívka s holubem (2015) od architekta výstavy Dominika Lanka. © GHMP
© GHMP
Místnostmi každý den prochází roční chlapeček učící se chodit se svojí matkou v rámci performance Romana Ondaka Teaching to Walk (2002). © GHMP
© GHMP

Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Misí Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století a oslovit živým aktuálním programem nejširší veřejnost.