FOTOGALERIE: NOC, KDY OŽILA LEHKOST

FACADE PROJECT
Aliona Solomadina
Lehkost

Světelná instalace konceptuální umělkyně Aliony Solomadiny a zároveň čtvrté dílo v rámci série Facade Project.

Solomadina se ve své tvorbě pohybuje na pomezí typografie a konceptuálního umění, jedním z klíčových zdrojů inspirace je pro ni architektura. V rodném Kyjevě rozvíjí projekt the City of Forms (Město forem), kdy architekturu a život ve městě zkoumá různými způsoby: prochází ulicemi, pečlivě pozoruje každý detail a fotografuje. Zachycuje tvary a následně je interpretuje a přeměňuje na písmena a znaky. Přesně tímto způsobem vznikla i její Lehkost, dílo ovlivněné brutalistní architekturou Karla Pragera nebo filozofií ikonického románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí.

Lehkost vznikla v Praze v roce 2019 během rezidenčního programu organizovaného Ukrajinským institutem s podporou Kunsthalle Praha.


Lehkost LIVE: představení instalace s autorkou
5. 2. 2020

Večerní setkání s konceptuální umělkyní Alionou Solomadinou, která osobně představila light-art Lehkost. Slova se ujala i hlavní kurátorka Kunsthalle Praha, Christelle Havranek, vtahující hudební doprovod obstarala Daria Veshtak aka Sirakusy.

Foto: Filip Kopecký


Audiovizuální performance v klubu swim
5. 2. 2020

Vizuální a zvukové možnosti projektu City of Forms představil obrazově i zvukově speciální vystoupení ukrajinského tandemu Sirakusy + Goldenilustra a české dvojice Citty & Aeldryn. Akce za zvuků temného ambientu a hypnotického techna vznikla ve spolupráci s Lunchmeat Festival.

Foto: Filip Kopecký


Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Misí Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českému a mezinárodnímu umění 20. a 21. století a oslovit živým aktuálním programem nejširší veřejnost.