EDICE M: UMĚNÍ ČÍST O UMĚNÍ
09. září 2020
Jedním z pilířů edukativní činnosti Kunsthalle Praha je podpora badatelské kunsthistorické práce v oblasti středoevropského výtvarného umění 20. století.
Formu takové podpory představuje také edice m. Naším cílem je vydávat monografie zaměřené na život, dílo a odkaz českých a zahraničních umělců, kteří v české knižní produkci dosud nemají adekvátní zastoupení.
Zajímá nás širší společensko-historický kontext, hledáme nové úhly pohledu, které volíme na základě rozšířených badatelských možností. Pracujeme s ego-dokumenty, odbornou literaturou a dobovým tiskem, vycházíme z archivů a dalších paměťových institucí.
Prvním titulem z této edice je Chittussi profesora Romana Prahla, víc než třísetstránková publikace o malíři Antonínu Chittussim (1847–1891), který jako jeden z prvních v české krajinomalbě upíral pozornost na městské periferie nebo na industriální krajinu. Monografie v grafickém provedení Studia Najbrt zahrnuje dosud nejrozsáhlejší klasifikaci a interpretaci Chittussiho krajinomaleb.
V současné době vznikají pod hlavičkou edice m mimo jiné monografie následujících umělců: Teodor Rotrekl, Grigorij Musatov, Karel Souček, Jan Smetana, Vincenc Beneš, Vojtěch Hynais, Bedřich Dlouhý, Theodor Pištěk a další. Edice vzniká v úzké spolupráci s nakladatelstvím Academia a Galerií KODL.
Foto: Vojtěch Veškrna
Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Misí Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českého a mezinárodního umění 20. a 21. století a živým aktuálním programem oslovit nejširší veřejnost.