EDICE M: UMĚNÍ ČÍST O UMĚNÍ

Jedním z pilířů edukativní činnosti Kunsthalle Praha je podpora badatelské kunsthistorické práce v oblasti středoevropského výtvarného umění 20. století.

Formu takové podpory představuje také edice m. Naším cílem je vydávat monografie zaměřené na život, dílo a odkaz českých a zahraničních umělců, kteří v české knižní produkci dosud nemají adekvátní zastoupení.

Zajímá nás širší společensko-historický kontext, hledáme nové úhly pohledu, které volíme na základě rozšířených badatelských možností. Pracujeme s ego-dokumenty, odbornou literaturou a dobovým tiskem, vycházíme z archivů a dalších paměťových institucí.

Prvním titulem z této edice je Chittussi profesora Romana Prahla, víc než třísetstránková publikace o malíři Antonínu Chittussim (1847–1891), který jako jeden z prvních v české krajinomalbě upíral pozornost na městské periferie nebo na industriální krajinu. Monografie v grafickém provedení Studia Najbrt zahrnuje dosud nejrozsáhlejší klasifikaci a interpretaci Chittussiho krajinomaleb.

V současné době vznikají pod hlavičkou edice m mimo jiné monografie následujících umělců: Teodor Rotrekl, Grigorij Musatov, Karel Souček, Jan Smetana, Vincenc Beneš, Vojtěch Hynais, Bedřich Dlouhý, Theodor Pištěk a další. Edice vzniká v úzké spolupráci s nakladatelstvím Academia a Galerií KODL.

Foto: Vojtěch Veškrna


Kunsthalle Praha je nově vznikajícím prostorem pro umění a kulturu v historickém centru Prahy. Návštěvníkům nabídne široký program výstavních a edukativních projektů, kulturních akcí a společenských aktivit. Misí Kunsthalle Praha je přispět k hlubšímu porozumění českého a mezinárodního umění 20. a 21. století a živým aktuálním programem oslovit nejširší veřejnost.