ČAS TVOŘIT! SESTAVTE SVŮJ KABINET KURIOZIT A SDÍLEJTE HO S KUNSTHALLE PRAHA

Patroni umění jsou zpět! Jejich svérázná video-lekce se tentokrát věnuje kabinetům kuriozit, jejich historii a současné podobě. Vy sami si takový kabinet také můžete vytvořit a jeho fotografii nám zaslat do neděle 19. prosince 2021. S autory těch nejzajímavějších děl se potkáme osobně přímo v Kunsthalle Praha.

Proč nás zajímají právě kabinety kuriozit?
Vše začíná u amerického umělce Marka Diona. Umělec a archeolog v jedné osobě nasbíral staré vypínače, žárovky, baterie a celou řadu dalších elektrických součástek z technologicky bohaté minulosti bývalé Zengerovy trafostanice, dnešní Kunsthalle Praha.

Jednotlivé předměty z původní technické stavby Dion následně doplnil o nové i zdánlivě nesouvisející objekty a ty následně uspořádal do jedné monumentální instalace – do tzv. Kabinetu elektrických kuriozit. Unikátním způsobem tak vypráví fascinující příběhy budovy samotné, od vzniku ve 30. letech 20. století až po současnou transformaci v kulturní prostor. Právě Dionův kabinet se stává první stálou site-specific instalací v Kunsthalle Praha.

V rámci naší výzvy se snažíme poukázat na různorodé důvody a podněty k tvorbě kabinetů či sbírání různorodých předmětů. Věříme, že i zdánlivě obyčejné věci k sobě přitahují zajímavé příběhy. V případě, že je sdružujeme, řadíme a skládáme, vytváříme jim prostor pro nové významy a vzájemné porozumění.

Tvorbu Marka Diona ukazujeme i v kontextu jiných umělců, kteří vytváří jinak osobité série a sledy objektů. Zajímá nás, co pro každého z nás znamenají hmotné i nehmotné věci. A otevíráme tak aktuální otázky o tom, kolik předmětů k životu potřebujeme, jakou mají životnost, kdo je vyrobil nebo vlastnil a co nás vede k tomu si je uchovávat.

V čem výzva spočívá a jak se do ní mohu zapojit?
Tato výzva je určena všem. Malým nebo velkým, rodičům a dětem, studentům, zkrátka všem zvídavým kreativcům. Baví vás hromadit věci, hledat, vybírat, třídit či vytvářet úplně nové předměty? Tak zkuste sestavit vlastní sbírku či kabinet! Můžete tvořit objekty, instalace, videa, ale sbírat můžete třeba i nehmotné předměty jako obrázky v počítači nebo dokonce myšlenky a sny. Své práce nazepomeňte fotograficky zdokumentovat a poslat e-mailem na naši adresu learning@kunsthallepraha.org, ideálně, prosím, ve formátu JPG, TIFF, PDF, MP4.

Co nesmím prošvihnout?
Deadline pro elektronické zaslání jsme stanovili na neděli 19. prosince 2021. Odborná porota vybere nejzajímavější sbírky a přístupy, které poté zveřejníme na našich sociálních sítích a webu Kunsthalle Praha. A s vybranými autory se společně s kurátory potkáme naživo přímo u kabinetu Marka Diona. Těšíme se na vaše nápady!

Potřebuji vědět ještě něco?
K fotografiím děl připojte popis vašeho pojetí a přístupu, stačí 3 až 5 vět. Nezapomeňte také uvést název díla a celé vaše jméno s kontaktním telefonem nebo e-mailem. Toť vše.

FOTOGRAFIE A VIDEA VAŠICH DĚL POSÍLEJTE DO NEDĚLE 19. 12. 2021 NA ADRESU learning@kunsthallepraha.org


VÝZVOVÉ DESATERO

  • Zajímá nás dialog a komunikace s vámi
  • Výzvy jsou určeny všem, neděláme rozdíly mezi věkem či společenskými skupinami
  • Chceme podporovat tvořivost a inspirovat vás k vlastní tvorbě
  • Výběr média je na každém z vás, důležitý je nápad a jeho zpracování
  • Snažíme se srozumitelně představit projekty Kunsthalle Praha v širším kontextu
  • Zaslaná díla neposuzujeme a nehodnotíme
  • Odborná komise se nad všemi díly zamýšlí z několika pohledů a poukazuje na nápaditá pojetí
  • V rámci prezentace výzev a jejich výsledků představujeme rozmanitost přístupů k tématu
  • Díla nevybíráme a nezačlěňujeme do sbírky Kunsthalle Praha
  • Snažíme se poskytovat zpětnou vazbu a odpovídat na všechny vaše dotazy